Informacje o produktach

W sekcji tej chcielibyśmy przekazać kilka podstawowych informacji na temat naczyń wykonanych z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Zdajemy sobie sprawę, że temat jest na rynku nowy natomiast jest to kierunek w którym obecnie podąża świat

Plastik czy szkło

Aby ocenić wartość naczyń dostęnych na rynku przyjrzyjmy się 4 różnym czynnikom tj.:

  • odczuciem po kontakcie,
  • wadze,
  • bezpieczeństwu,
  • ekonomii użytkowania
    proponowanych rozwiązań. Analizując różnice między różnymi typami naczyń do picia w każdej kategorii, możemy zacząć dostrzegać wartość, jaką wnosi każdy rodzaj materiału.

Odczucia

Bez wątpienia wygląd Twoich napojów ma znaczenie dla pozycjonowania Twojej marki i oczekiwań gości. Założenie, że szkło zawsze będzie wyglądać lepiej niż plastik, mogło być prawdziwe kilkadziesiąt lat temu, ale już tak nie jest. Dzięki postępowi w technologii materiałowej i projektowaniu, istnieje mnóstwo plastikowych naczyń do napojów, które naśladują wygląd szkła tak dobrze, że trzeba by ich dotknąć, aby dostrzec różnicę.

Szkło – uspokajająca, solidna i chłodna powierzchnia, którą wszyscy znamy. Odczucia wachają się pomiędzy czymś, co wydaje się, że pęka przy najlżejszym stuknięciu (ultracienkie kieliszki do Martini), a ciężkim szkłem z zgrubym dnem, które prawdopodobnie będzie nadal dostępne jeszcze długo po naszym odejściu!

Tworzywa – możesz być zaskoczony. Zwłaszcza patrząc na wyższe segmenty rynku tworzyw sztucznych, z materiałów takich jak Tritan, plastikowe naczynia są prawie nie do odróżnienia od ich szklanych odpowiedników. Tworzywa sztuczne nie dają tego samego wrażenia przy dotyku co szkło, ale z drugiej strony… samochody jeździły nieco inaczej niż dorożki i nazwaliśmy to postępem. Tworzywa czuje się inaczej nawet przy tej samej wadze jeżeli tego sobie zażyczymy. Wiele z tych materiałów ma wyższą pojemność cieplną właściwą niż szkło (dłużej pozostają chłodniejsze).

Waga:

Szkło – waga jest często synonimem wytrzymałości, solidności ale wraz z postępem technologii materiałowej już tak nie jest. Jest jednak coś bardzo uspokajającego w grubym dnie i bardzo ciężkim szkle. Wadą jest jednak to, że taka waga wiąże się z wyższymi kosztami (zarówno finansowymi jak i środowiskowymi) tak transportu jak i dystrybucji oraz produkcji.

Tworzywa – szczególnie w przypadku wysokiej klasy tworzyw sztucznych, waga może być podobna do odpowadających naczyń szklanych. Jest bardzo przydatne w miejscach ograniczonych ze względu na licencje do tworzyw sztucznych, ale które chcą, aby ich klienci cieszyli się podobnymi wrażeniami do tradycyjnego szkła. Można też używać lżejszych naczyń, które pozwalają teraz uzyskać wiele pozztywnych cech w zakresie wytrzymałości, wrażenia dotykowego i pojemności cieplnej, zmniejszając jednocześnie ślad węglowy wyrobu.

Bezpieczeństwo:

Szkło – w dzisiejszym społeczeństwie, większość operatorów gastromomii nie może zapomnieć o bezpieczeństwie. Co chwila pojawia się opowieść o toczącej się sprawie sądowej lub poważnych obrażeniach spowodowanych przez rozbite szkło (celowo lub niezamierzenie). Faktem jest, że szkło jest bardzo ostre po rozbiciu i może spowodować poważne obrażenia.

Tworzywa – Plastikowe naczynia są niezwykle bezpieczne. Jest powód, dla którego władze czasami narzucają ich użycie w ruchliwych barach, szczególnie w pobliżu wydarzeń sportowych. Nie rozpadają się na ostre kawałki, w materiale jest pewna elastyczność, która pochłania energię, a gdy są używane jako broń, mają znacznie mniejszą siłę rażenia niż szkło. Są też znacznie mniej podatne na odpryskiwanie małych odłamków szkła, mogących spowodować problemy trawienne. Dla gastronoma wybór w tym kontekście jest oczywisty.

Ekonomia

Jeśli miałbyś zapamiętać jedną rzecz z poniższego akapitu to, niech będzie to zdanie:

Plastikowe naczynia do napojów są wymieniane w 10% -20% rocznie w porównaniu do 50% -100% w przypadku szklanych naczyń do napojów.

Niezależnie od preferowanego materiału, w końcu będziesz musiał wymienić zapasy z powodu normalnego zużycia, w tym odprysków, pęknięć i zadrapań (tak, szkło może zarysować podobnie jak plastik). Powyższe wartości procentowe wymiany zakładają, że gastronom odpowiednio dba o naczynia konserwacje je oraz wycofuje części z eksploatacji, gdy nadejdzie czas. (Nie używają zniszczonych naczyń).
Różnica w stopach zastąpienia pomiędzy szkłem a tworzywem może przełożyć się na różne długoterminowe wyniki finansowe.

Badania w tym temacie prowadziła między innymi duńska firma Glass4ever, która jest naszym dostawą Według danych zebranych od klientów ciągu trzech lat zaoszczędzili oni łącznie 59% na wydatkach na naczynia w porównaniu z okresem kiedy używali tradycyjnych naczyń szklanych.
Ze względu na materiał naczynia z tworzyw sztucznych są około 20 razy bardziej długotrwałe niż porównywalne naczynia szklane.
Jeśli klub nocny zakupił 3200 naczyń na początku swojej działalności, z naszego badania 100 klubów nocnych wynika, że w ciągu trzech lat można zaoszczędzić 59,4% na zakupach, kupując od początku produkty z tworzywa, zamiast kupować tradycyjne szkło. Przykład został obliczony na podstawie naczyń GlassFORever , które są całkowicie porównywalne pod względem projektu i wyglądu oraz na podstawie cen katalogowych w czasie badania./p>

Materiały

Decydując się na zakup naczyń z tworzyw sztucznych warto zastanowiś się przez chwilę z jakiego rodzaju plastiku są wykonane Twoje naczynia do napojów. Biorąc pod uwagę wąskie marże w branży, prawdopodobnie skupiłeś się bardziej na cenie niż na czymkolwiek innym. Ale co by było, gdybyśmy powiedzieli ci, że skupienie się na materiale, z którego wykonane są plastikowe naczynia do napojów, może mieć większy wpływ na ogólny wynik finansowy niż tylko patrzenie na cenę?

To prawda. W zależności od potrzeb operacyjnych i pozycjonowania marki możesz wydawać więcej niż potrzebujesz na swoje naczynia do picia. Lub możesz nie wydawać dużo, ale częściej wymieniasz naczynia do picia z powodu odprysków, pęknięć lub pęknięć, co na dłuższą metę kosztuje Cię więcej.

Przedstawimy przegląd czterech różnych rodzajów tworzyw sztucznych do napojów – Tritan ™, SAN, PC i PP – aby zobaczyć, jak wypadają w porównaniu pod względem trwałości, współczynników wymiany i przypadków użycia w poszczególnych segmentach.

Poziom cen
przezroczystość
trwałość

Nietłukące
(w 1oo%)

Można myć w zmywarce
Można używać w mikrofali
BPA free
Temperatura użytkowania
Oczekiwana ilość miesięcy intensywnego użytkowania
Ilość cykli mycia
PC
(Poliwęglan)
0%

-15 / 120
48

1000

Tritan
(Kopoliester)
+40%

-40 / 110
48
2000
SAN
(kopolimer)
-20%

-20 / 100
9

2000

PP
(Polipropylen)
-30%

Lekko mleczne


-10 / 100
24
1000
szkło
-35%

-10 / 600
0.5
brak limitu

Jak dbać – instrukcja mycia

Nasze produkty można czyścić dokładnie w taki sam sposób, jak zwykłe szklanki. Można je myć ręcznie, myć w zwykłej zmywarce lub w zmywarce przemysłowej. Tym niemniej trzeba zauważyć, że naczynia, które myje się ręcznie i suszy szmatką, nie mętnieją. Natomiast szkło wszelkiego rodzaju myte w zmywarce może mieć wiele problemów. Należy podkreślić jednak, że negatywne efekty mycia w zmywarkach można zobaczyć dopiero po pewnym czasie gdyż przyczyny je powodujące podlegają  akumulacji w czasie.

Co zatem dzieje się w zmywarce, co powoduje, że nasze szklanki tracą blask? Nasze szkło mętnieje z dwóch głównych powodów:

  • Tworzenie się filmu na powierzchni spowodowane przez twardą wodę, w której wapń i magnez w twardej wodzie pozostają w kroplach na szkle pod koniec cyklu zmywania naczyń i wysychają na miejscu. Inną przyczyną budowania się filmu na powierzchni jest akumulacja tłuszczy i innych resztek. Użycie płynu nabłyszczającego pomoże usunąć wodę ze szkła, zapobiegając gromadzeniu się osadów. Zmętnienie powierzchni w wyniku powstania filmu jest do usunięcia.
  • Erozja powierzchni szkła inaczej wytrawienie, drobne wgłębienia lub „rysy” na szkle. Powoduje mleczny kolor, który nie chce się zmyć lub powierzchnia może wyglądać, jakby została lekko wypiaskowana. Przyczyną wytrawiania naczyń może być zbyt duża ilość detergentu w miękkiej wodzie, przedmioty wielokrotnie płukane wstępnie lub mycie naczyń w zbyt gorącej wodzie. Zmętnienie powierzchni w wyniku jej wytrawienia nie da się usunąć.

     

Zasady którymi powinniśmy się kierować korzystając ze zmywarek są w miarę uniwersalne:

  • Staraj się umyć naczynia natychmiast po użyciu.
  • Stosuj odpowiednią ilość detergentu. Za duża jego ilość może powodować erozję naczyń.
  • Nie przepełniaj zmywarki. Poruszające się naczynia mogą się wzajemnie z czasem porysować.
  • Nie myj równocześnie naczyń po napojach z innymi naczyniami kuchennymi typu np.garnki. Resztki tłuszczu z tych naczyń będą odkładać się na naczyniach do napoi.
  • Nigdy nie używaj materiałów ściernych, wełny stalowej, żyletek ani innych ostrych przyborów do czyszczenia produktów z tworzyw sztucznych.
  • Nie używaj wybielacza chlorowego ani roztworów odkażających na bazie chloru podczas pielęgnacji plastikowych naczyń do napojów.
    Nie używaj też benzenu, alkoholu, estrów ani rozpuszczalników organicznych.
  • Nie używaj detergentów z dodatkiem metali bądź aluminium.
  • Odbarwione lub mętne szklanki są często spowodowane brakiem lub niewłaściwym dozowaniem soli, płynu nabłyszczającego i / lub detergentu.
  • Mycie przez długi czas w temperaturze powyżej 85 stopni jest niewskazane. Zalecamy wyjęcie naczyń ze zmywarki natychmiast po zakończeniu mycia.
  • Serwowanie napojów na bazie anyżu (takich jak Pernod, Ricard, Raki lub Ouzo) prezz długi czas może spowodować zmianę zapachu w dłuższej perspektywie. Należy dobrać odpowiednie tworzywo.

Pin It on Pinterest

Share This
Shopping cart0
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0